top of page

באקו - עיר עם טעם של הים והילדותבאקו היא עיר הבירה של אזרבייג'ן, המכונה "עיר הרוחות", כיוון שהיא ממוקמת על שפת הים הכספי, שם נושבות רוחות חזקות מדי פעם. העיר העתיקה משולבת באופן מפתיע עם פתרונות אדריכליים מודרניסטיים. מטבח הלאומי המקורי יספק אפילו את הגורמטים המתוחכמים ביותר, והשמש החמימה והחופים הנעימים ימשכו את ליבם של אוהבי חופשה רגועה בכיסא נוח.

עם זאת, לא כדאי להחמיץ את ההזדמנות לראות את כל המקומות המעניינים שבאקו עשירה בהם.באקו היא אחת הערים הגדולות בקווקז. בעיר מתגוררים יותר משני מיליון תושבים. בשביל חייהם הנוחים ובילוי בבירה נבנו רחובות להולכי הרגל, מרחבים ציבוריים, אזורי פארק ומקומות להליכה.

המידע הראשון על קיומה של העיר באתר באקו המודרני מופיע עוד בעידן של ימי הביניים הקדומים. היישוב היה ממוקם בצומת דרכי סחר והגירה, וגם עבר לאורך מסלול דרך המשי הגדול. במאה ה- XIII העיר נפגעה קשות מהפלישה המונגולית, אך במאה הבאה היא הצליחה לקום על רגליה ולהחזיר את יחסי המסחר עם מדינות השכנות.

במאה השש עשרה, באקו הפכה לראשונה לחלק מהמדינה הספאווידית ונשלטה על ידי השאהאנים האיראניים, לאחר שנכבשה על ידי האימפריה העות'מאנית. בתחילת המאה הבאה הצליחו הפרסים שוב לתפוס את השלטון כאן.


ניתן לתרגם את שמה של העיר באקו כ"עיר האלוהים "או" מקום האל ", והשם המקורי "באגו "מתקופת המאה ה- 8 לספירה. לפני קצת יותר משתי ממאתיים שנה, באקו הפכה להיות נושא לאימפריה הרוסית, ואז הפכה לחלק מברית המועצות. נכון לעכשיו, באקו חווה את הולדתה החדשה כמרכז הכלכלי והתרבותי הגדול ביותר בטרנס-קווקזיה.בירת אזרבייג'ן הקימה לאורחים ולתושבים ארסנל שלם של פעילויות המעניינות. כדי להתרשם מהצבעוניות של באקו, כדאי לנסוע לשדרת חוף הים לחוף הים הכספי. הסוללה הענקית באורך של 25 ק"מ תפתיע אתכם עם מגוון מבנים ארכיטקטוניים מקוריים.

וכדי להצליח להתגבר על מרחק כזה ולא להתעייף, עדיף להשתמש באופניים להשכרה. מהשדרה הראשית אפשר לצאת לעיר העתיקה, שם ממוקם ארמון שירוונשחי ביופיו המדהים. "מגדל הנעורים" המפורסם שנחשב לסמל של העיר ואחד הבניינים המסתוריים ביותר בבירה.


כמו כן, לא כדאי להחמיץ את "פארק הנגורני" עם מרפסת התצפית והנופים המשגעים של העיר והים. מי שאוהב ליהנות מצבעוניות של המדינה החדשה תוך כדי נסיעה, האורחים יעריכו את הקישוטים והתבניות המעודנות על הבדים הארוגים במוזיאון השטיח. מומלץ להגיע למרכז התרבות של היידאר אלייאב כדי להתרשם מהחן של הצורות והקווים בבניין.

לאחר השקיעה המרכז מואר על ידי אלפי מנורות שיוצרות את האפקט של החדר והנוחות.


רוצים להתרשם מבאקו?? אז בהחלט כדאי לטעום את המאכלים מהמטבח המקומי. אי אפשר להתעלם מחלק חשוב כל כך בתרבות כמו בישול לפי מתכונים הישנים. וללא ספק תתרשמו מהטעמים העשירים והתוססים, שילובי מרכיבים עדינים ותבלינים אזרביג'ניים ריחניים.

מומחי הקולינריה בבאקו משתמשים בבשר כבש, בקר, עופות ודגים, פירות וירקות כסט המוצרים העיקרי. ירקות טריים פועלים כמרכיב אינטגרלי, המעטר כל מנה ומעניקים לו טעם קל וטבעי. פעם אחת בבאקו, הקפידו לנסות את השאה-פילאף האזרביג'י, מרק פוטי עשיר, קציצות-בשר קציצות מיוחדות - קציצות בוזבאש, מרק דובה-חלב-חמצמץ. וכקינוח, בקלאווה טעימה של באקו. וכמובן, אל תשכחו לטעום את האוכל המהיר האזרביג'ייני המיוחד. קוטאבי - אלה פשטידות מבצק בלתי-מחמצת עם מגוון מילויים מבשר, עשבי תיבול, גבינה, דלעת
באקו מושכת אותנו עם האירוח הקווקזי, הטעם המזרחי, היסטוריה עתיקה ומגוונת. מתאהבים בעיר הזות ממבט ראשון. באקו מורכבת משלושת הערים בתוך האחת: עיר העתיקה מימי הביניים, "פריז על הים הכספי"משגשוג הנפט הראשון של שנות התשעים 1890-1990, ומבנים מודרניים ממיטב האדריכלים בעולם, שנבנו בכסף משגשוג הנפט השני של שנות האלפיים.Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page